See on väga suur teema ja kõike ei jõua küll lahti rääkida ilmselt. Ostsin varemalt kohapealt mesilasemasid keset suve, tegin pered ja panin talvituma. Varemalt läks palju mesilasperesid lesta pärast välja. Ühel hetkel sain aru, et mõistlik on osta mesilasemad kevadel varakult, mai kuus. Kui tegin esimesed pered kunagi 14 mai ja sain sama aasta mett ka neilt, siis oli asi otsustatud. Miks ? Sellepärast, et  olin iga aasta oma aega ja raha panustanud keset suve, kuid mett mida müüa ei olnud eriti. Seda kõike ei saa nii üheselt võtta muidugi. Ühesõnaga ostsingi kevadeti, kuniks leidsin normaalse koostööpartneri ja hakkasin ka edasi müüma.
See teema siin on mõeldud pigem neile kellel suurem kogemus puudub mesilasemade ostmise/vahetamisega. Põhiline mille meelde võiks jätta on see, et mitte kunagi ei saa tarbeemasid ( hinnaklass mõnikümmend € ) mitu tk korraga ostes kõiki ideaalseid. See on võimatu !
Iial ei ole kõik mesilasemad ühesugused, ei hakkagi olema. Kliendid on öelnud lauseid, et “ostsin kunagi sealt ( kohaliku Eesti emadekasvataja käest ) 2 Itaalia ema ja enam ei taha  Itaallast”, küsimuse peale miks on vastuseks  ” ühte ei võetud vastu ja teine läks tigedaks”. Neid näiteid võib tuua kümneid ja kümneid. Püüan siis selgitada, et ei saa teha järeldust emade kvaliteedi kohta mõne ema ostmisel, veel vähem teha paikapanevaid järeldusi tõu/rassi kohta.
Mõnekümne euro eest saab ainult vabaltpaarunud ema, mitte puhtatõulist ! Neid asju ei tohiks segamini ajada. 
Paari aasta jooksul olen kõigi kohalike emademüüjate kohta kuulnud kelleltki midagi halba. Palun saage aru, et nemad ei saa ka anda tarbeemadele mingisuguseid garantiisid, need on vabaltpaarunud emad ja kunagi ei tea mis geenid välja löövad. Mõni ema võib minna tigedaks hiljem või vastupidi, samamoodi võib mõni lõpetada munemise, sest paarumine ei olnud korralik. Mesinik seda müües ei saa kuidagi garanteerida.

Nüüd konkreetselt  müüdavatest emadest. Viies aasta neid müüa on 2019 kevadest. Kokkuvõtteks võib öelda, et olen väga rahul. Muidugi on ka need erinevad, sellest ei pääse. Kuna endal on tegelikult mesilase mürgi vastu allergia ja varemalt kohalike krantsidega majandades pidin kasutama kaitseülikonda, siis nüüd olen mitu aastat mesindanud kaitsejakiga, seda ka meevõtul viletsamate ilmadega. Jalas tööpüksid millest nad vabalt läbi nõelaksid kui oleks tahtmist. Õnneks neil see tahtmine puudub. On ka särtsakamaid  peresid aga kindlasti mitte tigedaid. Kui mõni läheb liiga särtsakaks vahetan ema välja.  Igal aastal seda pole ette tulnud.
Allergia lõi välja nii, et peale nõelamist hakkasin üle kere sügelema ja tekkisid punetavad laigud ja kupud.
Õnneks ei ole enam nii hull see asi. Kunagi noorena sain vanaisaga mesilasi vaadates ikka palju nõelata, ei olnud midagi, mitte mingisugust allergiat.

Emadest siis seda, et endal on hetkel kõik kolm põhirassi/tõugu. Miks ? Sellepärast, et  pole ära otsustanud millisele jääda, ilmselt ei tee seda veel niipea.  On levinud  arusaam, et soojemast kliimast toodud emad ei kõlba siia. Minu arvamuse kohaselt on see täiesti jama ja ilmselt tekitatud kindla eesmargiga see müüt. Talvituvad ja toimetavad vägagi hästi, peaasi, et ise neid tervena ( lestavabana ) hoida. Iga aasta ostan ka kohalike käest kümneid emasid, ka “skandinaavia kliimas kohanenuid”, nende talvitumine pole kuidagi parem, pigem kehvem kohati.
Rumeenias neid keegi ei areta vaid lihtsalt paljundatakse tõumaterjali. 
Koostööpartner toob algmaterjali vastavalt tõule/rassile tunnustatud emademüüjatelt üle Euroopa  ja paljundavad. Paljundavad tõupuhtast materjalist ja need on vabaltpaarunud emad. Paarumisalad on rassiti erinevad, üksteisest eemal.
Ehk siis  kui näiteks Buckfast on võetud Taanist või Krain Austriast ja paljundatud,  ei ole sellel mingit seost soojema kliimaga, vahe on ainult selles, et saab varem seda teha seal kui meie siin. Sama ka teiste rassidega. Igal aastal on oma mesilas ka kohalike kasvatajate emasid ja talvitumisel küll mingit vahet pole. Ei maksa sellist juttu uskuda ( rohkem müügitaktika ), see ei pea paika. Ka Eesti emadekasvatjad saadavad oma materjali Lõuna – Euroopasse, et saaks varem kevadel emad kätte.
Kui mesilasemade eluiga oleks 4-5 aastat, siis ilmselt paneks ka ise rõhku kohapeal kasvatamisele, kuna seda ei ole ja ideaalis ikka vahetan välja kõik emad kes kolmandale aastale vastu lähevad, siis jätkan ka ise sisseostetud emadega. See aeg mis kuluks kõikide endale vajaminevate emade kasvatamisele, nende töötundidega jõuab vabalt pidada korraliku mesilasgrupi läbi suve, see tähendab arvestatavat meesaaki ja ka sisseostetud emad toovad investeeringu tagasi samal aastal. 

Aastal 2018 oli siin väga eriline kevad, seal aga väga vilets ( sadas pidevalt), esimesed emad jõudsid siia juuni esimestel päevadel ja nendega tehtud mõneraamised pered tõid augustiks üle 50 kg mett. Aasta oligi eriline, nende perede ajastus oli ideaalne, sest suuremad pered olid hädas kuivusega sel ajal kui need väiksed alles arenesid ja siis juulis oma mee ära tõid.

Kui müüdavad mesilasemad oleks valdavalt kehvad, siis ilmselgelt ei tegeleks nende kasutamise/müümisega juba 5 aastat. Pärast neid aastaid võib julgelt väita, et nad on kindlasti üle keskmise head mesilasemad. Seda näitab ka alaliste klientide arv, kes mitmeid aastaid järjest tellivad juba sügisel ära mesilasemad järgmiseks aastaks.
2019