Varroalest on kindlasti kõige suurem mesilasperede hukkumise põhjustaja. Minul varem hukkusid pered selle tõttu ja ei saa kahjuks kindel olla, et tulevikus seda ei juhtu.
Ei usu mingisugusesse “kadumisse”, kui ikka hilissügisel on taru tühi, sööt sees, siis on see põhjustatud lestast, selline on arvamus mis põhineb ka kogemusel.
Varemalt oli iga aasta nii, kasutatud erinevaid ribasid, vahest ka tilgutamine hiljem korra oblikhappega. Enam ribade tõhususse ei usu. Oma osa sellel hukkumisel oli ka kindlasti see, et ma tõin mesilasse sülemeid, teadmata nende ajalugu või lestatõrjemeetodeid mida tehtud oli. Ei tee seda enam kunagi.
Lihtsa näitena toon ühe konkreetse juhtumi. Ostsin ühel kevadel 7 mesilasperet vanema mesiniku käest, lestaravi oli ta iga aasta teinud erinevate võtetega, usaldasin teda. Tegin täiesti uue grupi neile.  Kuna hind oli 70€ pere, siis tundus see väga soodne ja pidi samal aastal meena kordades rohkem mulle tagasi tooma. Kaugel sellest . . .
Paar ema olid väga tublid ja jätsin alles, ülejäänud 5 vahetasin ära kohe varakult esimeste emadega mai kuus, kõik võeti vastu.  Aga nagu ikka mesinduses ei lähe asjad nii nagu tahaks alati, osad emad vahetati välja ja avastasin ka tohutult lesta nendes peredes. Lühidalt öeldes mässasin terve suve nendega, et nad üles “putitada”. Mett sain sealt kokku küll väga vähe. Sama raha eest oleks saanud tegelikult 2 korralikult hooldatud pere, oleks igati kasumlikum olnud ja probleemideta oleks ka saanud 7 peret talvituma. 
Tõrjusin lesta oblikhappe aurutamisega Varrox pannidega ( 2017 aastast Sublimox  aurutiga). Tulemusega väga rahul, polnud mul varem olnud talvitumist 100 %. Alustan kohe pärast meevõttu ja vastavalt vajadusele on kordade arv. Kui alustasin panniga, siis tegin 5 x 5 -7 päevaste vahedega. Alla 3 x ma kindlasti ei tee. Nüüd kasutan ka igas mesilasgrupis lestalugemispõhjasid vähemalt kahel mesilasperel, saab mingi pildi ette mis toimub. Kaks suvel võrdselt suurt olnud mesilaspere võivad olla väga erinevalt lestast kahjustatud. 
Pannidele olid tehtud 25mm metalltorust kõrgendused, panin selle külje alt sisse (tuulutusavasse), kõrgendus juhib ka auru tarusse ilusti. Lennuavast pole kunagi seda teinud ja  kuna need on 8mm kõrged, peaks natuke korpust kergitama ja oleks kindlasti ka aeganõudvam, mesilasi ka saaks tulisel pannil hukka. Lennuavasid ei sulge.
Pannile kogust ei mõõtnud , panin kaasas oleva plastkulbiga silma järgi, kuhjaga või rohkemgi veel. Kõik lasin ära aurustada. Tegin  mitme panniga, siis ühe lõppedes jahutasin selle ämbris, panin uue koguse peale ja järgmisele alla. Juhul kui ära võttes ei olnud kõik veel ära aurustunud panin tagasi, sellepärast see külje alt tegemine mulle meeldiski, väga lihtsalt käis. Mul oli tehtud ka akule pistikupesadega lisa ja pannide otsas on pistikud, palju lihtsam kui klemme panna.  Oblikhappe aurutamisel üledoseerimise ohtu pole. Sublimoxiga mis nüüd kasutuses käib kogu asi lennuavast ja on veel kiirem.
Kasutan  täismaski, see aur on tervisele väga ohtlik ja üllatuseks olen näinud ka Eestis tehtud videosid kus mingeid kaitsevahendeid ei kasutata. 

Paljud ütlevad, et ribadest piisab aga  lõpuks on nii mõnigi jäänud enamuses oma peredest ilma kahjuks.
Pigem kombineerida erinevaid viise.