See teema siin on mõeldud pigem neile kellel suurem kogemus puudub mesilasemade ostmise/vahetamisega. Põhiline mille meelde võiks jätta on see, et mitte kunagi ei saa tarbeemasid ( hinnaklass mõnikümmend € ) mitu tk korraga ostes kõiki ideaalseid. See on võimatu !
Iial ei ole kõik mesilasemad ühesugused, ei hakkagi olema. Minu kliendid on öelnud lauseid, et " ostsin kunagi sealt ( kohaliku Eesti emadekasvataja käest ) 2 Itaalia ema ja enam ei taha Itaallast " , küsin siis miks, vastus on " ühte ei võetud vastu ja teine läks tigedaks". Neid näiteid võiksin sadu tuua. Püüan siis selgitada, et ei saa teha järeldust emade kvaliteedi kohta mõne ema ostmisel, veel vähem teha paikapanevaid järeldusi tõu/rassi kohta.
Mõnekümne euro eest saab ainult vabaltpaarunud ema, mitte puhtatõulist ! Neid asju ei tohiks segamini ajada.
Paari aasta jooksul olen kõigi kohalike emademüüjate kohta kuulnud kelleltki midagi halba. Palun saage aru, et nemad ei saa ka anda tarbeemadele mingisuguseid garantiisid, need on vabaltpaarunud emad ja kunagi ei tea mis geenid välja löövad. Mõni ema võib minna tigedaks hiljem või vastupidi, samamoodi võib mõni lõpetada munemise, sest paarumine ei olnud korralik. Mesinik seda müües ei saa kuidagi teada.
Nüüd konkreetselt müüdavatest emadest. Kolm aastat olen müünud ja ise kasutanud. Kokkuvõtteks võin öelda, et olen väga rahul. Muidugi on ka need erinevad, sellest ei pääse. Kuna minul on tegelikult mesilase mürgi vastu allergia ja varemalt kohalike krantsidega majandades pidin kasutama täiskombet, nüüd olen mitu aastat saanud mesindada poolkombes, seda ka meevõtul viletsamate ilmadega. Jah allergia lõi välja nii, et peale nõelamist hakkasin üle kere sügelema ja tekkisid punetavad laigud ja kupud.
Õnneks ( ptüi, ptüi, ptüi ) ei ole enam nii hull see asi. Kunagi noorena sain vanaisaga mesilasi vaadates ikka palju nõelata, ei olnud midagi, mitte mingisugust allergiat.
Emadest siis seda, et endal on hetkel kõik kolm põhirassi/tõugu. Miks ? Sellepärast, et pole ära otsustanud millisele jääda, ilmselt ei tee seda veel niipea. Kunagi on tekitatud jutt, et soojemast kliimast toodud emad ei kõlba siia. Minu arvamuse kohaselt on see täiesti jama ja ilmselt tekitatud mingi eesmargiga see müüt. Talvituvad ja toimetavad vägagi hästi, peaasi, et ise neid tervena ( loe lestavabana ) hoida. Koostööpartner toob algmaterjali vastavalt tõule/rassile tunnustatud emademüüjatelt üle Euroopa , teevad valikuid ja paljundavad. Paljundavad tõupuhtast materjalist ja need on vabaltpaarunud emad. Paarumisalad on rassiti erinevad, üksteisest eemal.
Ehk siis kui näiteks Buckfast on võetud Taanist või Krain Austriast ja paljundatud, ei ole sellel mingit seost soojema kliimaga, vahe on ainult selles, et saab varem seda teha seal kui meie siin. Sama ka teiste rassidega. Igal aastal on oma mesilas ka kohalike kasvatajate emasid ja talvitumisel küll mingit vahet pole. Ei maksa sellist juttu uskuda ( rohkem müügitaktika ), see ei pea paika.
Kui mesilasemade eluiga oleks 4-5 aastat, siis ilmselt paneks ka ise rõhku kohapeal kasvatamisele, kuna seda ei ole ja ideaalis ikka vahetan välja kõik emad kes kolmandale aastale vastu lähevad, siis jätkan ka ise sisseostetud emadega. See aeg mis kuluks kõikide endale vajaminevate emade kasvatamisele, nende töötundidega jõuab vabalt pidada korraliku mesilasgrupi läbi suve, see tähendab arvestatavat meesaaki ja ka sisseostetud emad toovad investeeringu tagasi samal aastal.